ליווי לאחר לידה שקטה

אני נאורה קנובלר, מאמנת בשיטת סאטיה.

ההיריון הראשון שלי הסתיים בלידה שקטה של תאומים, בן ובת.

באותה תקופה ניהלתי קריירה כעו”ד בתעשייה הביטחונית והייתי אחראית על חוזה של מיליארדים בחו”ל. האובדן הזה טלטל וכמעט שבר אותי.

קשה להסביר מה הנפש עוברת עם לידה כזו ועוד יותר קשה לשאת את הבדידות שחשים אחריה.

יצאתי ל”חופשת לידה” עצובה ומדכאת ולמרות שהייתי מוקפת במשפחה תומכת וחברים, הרגשתי בודדה. בחופשה עצמה הייתי חלק מהזמן לבד (בן הזוג שלי חזר לעבוד), כשחזרתי לעבודה חששתי מהתגובות ובהריונות הבאים היה לי קשה לתווך מחדש את עומק החרדה מול הצוותים הרפואיים המתחלפים.  

בכל אותם רגעים נעזרתי בכלים מתוך שיטת סאטיה והתחלתי לחקור את מעגלי ההשפעה של לידה שקטה ואת השוני של האובדן הזה לעומת אובדנים אחרים.

טקסטים מתוך החוויה האישית שלי, דרכי התמודדות, סיכום מחקרים וכלים לתיווך האובדן תוכלו למצוא בעמוד הבלוג.  

מניסיוני, הרבה פעמים נשים, זוגות ומשפחות נמנעות מלדבר עם הכאב הזה, כי זה מציף, מבלבל ומפחיד וכי מעדיפים “לשכוח” ולהמשיך הלאה. לפעמים גם לא ברור האם מדובר במוות כמו שהתרגלנו לחשוב עליו והרבה פעמים אין לנו מילים לתאר את מה שעובר עלינו ואת החור שנפער בבטן הריקה.

אבל גם מה שלא מדובר, יכול להיות נוכח ומשמעותי בחיינו. לאובדן מסוג זה יש השפעה על מערכות היחסים שלנו עם בני הזוג, ההורים, האחים והילדים, אלה שנולדו לפניו ובוודאי אלה שיוולדו אחריו. 

אם חווית אובדן כזה, באופן אישי, בזוג או כמשפחה אני מזמינה אתכם לתת מקום, לדבר על הכאב ולראות איך אפשר לבנות את החיים מחדש ולרפא מערכות יחסים שהושפעו ממנו.

תהליכי ליווי בדגש על לידה שקטה

אימון אישי
אימון זוגי
Clearway
תהליך ליווי ממוקד

אימון אישי

כשנפרדתי מהתאומים שלי אחרי הלידה השקטה, היה לי קשה לחזור לעולם, לשגרה, לאנשים ובטח לעבודה. למזלי, המשפחה והחברים חיבקו אותנו, ביקרו והקשיבו לסיפור שלנו. אבל, למרות זאת הפרידה מההריון, מהתאומים ומהחלומות שרקמתי בחודשי ההריון הזה הרגישה כמו אובדן שקט. אני הייתי עם עצמי, עם החוויה שלי, עם הכאב שלי וגם עם זכרונות שעליי לשאת לבד. אני זוכרת את השיחות שניהלתי עם עצמי בראש: הם עוד לא היו אז מה פתאום את באבל עכשיו? מתי את מסיימת את ה”חופשת לידה” הזו? וכמה זמן לעזאזל זה עוד יכאב לך?

ידעתי שפרידה כרוכה בתהליך של אבל. רק שהאבל הזה, הרבה פעמים, שקוף.

לא רק בציבור, אלא שקוף גם לעצמנו. ילדת, אבל אין תינוקות. היפלת, אבל לא איבדת תינוק. נפרדת ממישהו, אבל לא איבדת מישהו שהכרת. איבדת חלום, שאיפה או תקווה למשהו ומצפים ממך להמשיך הלאה. את מצפה מעצמך להמשיך הלאה, אבל זה לפעמים מרגיש כמו צעד אחד קדימה ושניים אחורה…

המונח לידה שקטה מאגד לתוכו המון רגשות וכולם מתקיימים במקביל אשמה, פחד, דאגה, חרדה, קנאה, שנאה, חוסר אונים, ייאוש וגם הקלה. זה בסדר להרגיש הכל!

בקליניקה ניתן מקום לחווית האובדן הפרטית שלך ונתבונן בה יחד.

ניתן מקום לכל הרגשות והשאלות הקשות, נשוחח על מערכות יחסים שאולי נפגעו כתוצאה מההתנהלות סביב האובדן (כולל מערכת היחסים שלך עם עצמך), ניתן מקום לתחושות הגוף ונלמד יחד מה הכלים שיאפשרו לך להמשיך לחיות במלואך יחד עם האובדן ואולי אף לצמוח בתוכו מדוייקת וקשובה יותר.

אין פה קסמים, יש תהליך אימוני שמבוסס על הקשבה, התבוננות, היכרות ואמון.

אני ואת מתבוננת עלייך ולומדות להכיר אותך, ברגעים הנעימים וברגעים הריקים או הכואבים, זה דורש התמדה ומידה מסויימת של אומץ.

אני מאמינה שהקשבה אמיתית יכולה לרפא ואני יודעת מהניסיון האישי שלי שאם נותנים מקום לכאב אפשר ללמוד להתנהל לצידו בלי ליפול לתוכו.

כאב שאינו מטופל לא נעלם אלא גדל. אפשר ללמוד לחיות עם הכאב, אפשר ללמוד לחיות לצד הכאב, אפשר ללמוד לחיות מחדש בלי להסתיר, בלי להדחיק, בלי להקפיא את הזמן.

אני מזמינה אותך למרחב הקשוב של הקליניקה כדי להתחיל.

ואם אני גבר, אני יכול להגיע לאימון?

בוודאי. גם גברים מוזמנים לקליניקה לתת מקום לחווית האובדן שלהם.

החוויה הגברית באובדן מסוג לידה שקטה פחות מדוברת. הרבה פעמים גברים נדרשים להיות שר-החוץ, לטפל במסמכים, לשלם עם הפרוצדורה, לדבר עם הצוות הרפואי ולעדכן את המשפחה.

הציפייה החברתית ממך היא להיות “חזק” או “להיות שם עבורה”, לפעמים שוכחים מכם ושואלים רק לשלום האישה ויכול להיות שהגעת לאתר שלי רק בגלל שאתה מחפש עכשיו דרכים להקל על הכאב שלה.

אבל אם הגעת לכאן חשוב שתדע, שבסופו של דבר, היכולת שלנו להיות משמעותיים עבור מישהו אחר קשורה לדעתי בקשר ישיר עם היכולת שלנו להתמודד עם הכאב שלנו בעצמנו.

כשאנחנו מסכימים להיות פגיעים מתאפשר לאחרים להיות פגיעים בסביבתנו.

 

*האימון אינו מהווה טיפול רפואי.

אימון זוגי

לידה שקטה היא אתגר לזוגיות. כמו כל אתגר, היא עלולה ליצור שבר ופירוד או לייצר קירבה ואינטימיות. משקעים שנוצרו במהלך האירוע כתוצאה מההתנהלות לפני ואחרי לידה השקטה עצמה, בושה, הסתרה, אשמה ופער בין תפיסת האובדן בין בני הזוג עצמם עשויים לכרסם בזוגיות לאורך השנים.

כך לדוגמא: היא בחרה לראות את התינוק ואני לא רציתי. הוא ביקש נתיחה ואני התנגדתי. היא רוצה להיכנס מייד להריון ואני לא מסוגל לחשוב עדיין להיות באינטימיות איתה.

זוגות רבים נמנעים מלשתף את הקושי שלהם אחד עם השני, כדי לא להכביד או להעיק על בן הזוג בעוד שדווקא השיתוף מאפשר פתיחות וקרבה.

אימון זוגי בשיטת סאטיה מתבסס על אותן עקרונות של העבודה הסאטית: הוויה, שפה, גוף, נשימה ותודעה ומטרתו לאפשר לכם לייצר מרחב של שיוויון, חמלה, כבוד הדדי, שמחה ומיניות מיטיבה.  

הפער המובנה בתוך אובדן מסוג לידה שקטה מחייב אותנו לשפר את התקשורת עם בן או בת הזוג שלנו תוך מתן לגיטימציה וביטוי גם לקושי ולעצב שלנו.

אתגר נוסף לזוגיות אחרי אובדן מסוג לידה שקטה נובע גם מהציפייה החברתית שבמקרים רבים מחלחלת לתוך הקשר. הגבר נדרש לחזור לעבוד מיד אחריה ולשדר עסקים כרגיל בעוד האישה מקבלת פסק זמן בבית.

האימון הזוגי יעניק לכם מרחב נינוח ופתוח בו תוכלו לדבר על הדברים, ללמוד יחד מיומנויות שיחה והקשבה, לתת תוקף ולחזק את מה שכן עובד, קיים וחי בתוך הקשר הזוגי שלכם ובעיקר לאפשר לכם כזוג לצמוח מתוך האובדן יחד.

תהליך ליווי ממוקד

Clearway

שיחת הכנה היא שיחה קצרה וממוקדת, שמתאימה למצבים כמו...

שעה וחצי

של הכנה לכל מפגש או סיטואציה שמלחיצה אתכן, כזו שאתן לא בטוחות איך היא תתנהל

נוכל לשוחח

פנים אל פנים, בשיחת טלפון או בזום

מתי כדאי?

יום יומיים לפני הפגישה או הסיטואציה הרלוונטית

פשוט לוחצים כאן

שיחת הכנה היא תהליך קצר של הכנה רגשית. השיחה עורכת שעה שעה וחצי ונועדה להכין אתכם לכל מפגש או סיטואציה שמלחיצה אתכן, כזו שאתן לא בטוחות איך היא תתנהל כמו לדוגמא: שיחה עם המעסיק/ה לפני חזרה לעבודה אחרי לידה שקטה, בדיקות רפואיות נוספות בבית החולים אחרי האובדן, בדיקות שגרה של ההיריון הבא, ניתוחים אלקטיביים, שיחות אישיות עם בני משפחה שקשה לך לנהל ועוד.

את שיחת ההכנה אפשר לעשות פנים אל פנים, בטלפון או בזום.

את השיחה מומלץ לערוך יום-יומיים לפני הפגישה הרלבנטית.

בשיחת ההכנה אנחנו מתבוננים יחד מה הדאגות שיש לך ביחס לסיטואציה או המפגש, מה המטרה של המפגש, מה הערך שתרצי להביא לסיטואציה ומי חשוב לך להיות שם.

אנחנו מסתכלים איך הדברים האלה יראו כשהם יקרו במציאות, מה יכול למנוע מהם להתקיים וגם איך בכל זאת תוכלי לשמור על הנינוחות שלך ועל מי שאת רוצה להיות בסיטואציה, ללא תלות בנסיבות ובתגובות החיצוניות ובסופה גם סימולציה קטנה.

ההנחה מאחורי ההכנה הרגשית של הCLEARWAY גורסת שיחסים תמיד קודמים לתוצאות, וכשהוייב (ההוויה) שלי, מי שאני בפגישה, מדוייק ואותנטי אני אצליח גם לייצר את התוצאות שאליהן אני שואפת במציאות חיי. גם הרגעים המאתגרים ביותר רגשית יכולים להיות עבורינו הזדמנות לצמיחה ולכולנו יש יכולת להגיד כל מה שלא מתאים לנו, ולהביא את עצמנו במלוא החוויה הרגשית שלנו לשיחה. אלא שאחרי לידה שקטה אנחנו מפחדות, אנחנו לא יודעות איך להסביר את מידת הכאב, את הפחד ואת החשש והרבה פעמים אנחנו ,באופן מודע או לא מודע, מרגישות אשמות ולכן פועלות לרצות את הסביבה או להשתיק את עצב.

שיחת CLEARWAY תאפשר לך לעבור ממצב של כיווץ, קושי וחוסר אונים למצב של ביטחון והתרחבות ובפועל תייצר אפשרות חדשה להיות עם הפחד אבל להמשיך לנוע בעולם יחד איתו.

איך שיחת ההכנה CLEARWAY עזרה לי להתמודד עם הלידה השקטה? –

חודש אחרי הלידה, אני ובן זוגי נסענו לטיול ארוך במטרה להתנתק מכל מבטי הרחמים והשאלות מצד המשפחה וכדי לעבד את הכאב הזה עם עצמנו. אבל כשהגיע הזמן לחזור מהחופשה לעבודה ולחיים מצאתי את עצמי בחרדה בכל מיני סיטואציות. לפני שחזרתי לעבודה, כשהייתי צריכה לחזור למקומות שהייתי בהם פעם אחרונה לפני האובדן-כמו לשכת המנכ”ל, כשהודיעו לי שאני צריכה לעבור ניתוח באותו בית חולים שבו עברתי את הלידה השקטה, וכמובן לפני בדיקות רפואיות שנדרשתי להם בהריונות הבאים שלי.   

שיחת ההכנה, הCLEARWAY, איפשרה לי להניח את כל הדאגות והחרדות שלי על השולחן ולהכין את עצמי מראש לסיטואציות שהבהילו אותי ובסופו של דבר ברגע האמת, לבחון מה קיים ונוכח במציאות שלי עכשיו, בהווה ולפעול ביחד עם החרדה.

עלות השיחה 350 ₪ בתשלום מראש. ניתן לבטל עד 24 שעות לפני ללא עלות.

את עצמך, על מגוון הרגשות שיש בך.

שיחת הכנה למעשה מכינה את ההוויה (את הוייב) שלנו להתרחשות. זה קצת דומה לכיוון של כלי נגינה לפני ההופעה. לכן אני ממליצה לקבוע מועד שהוא בין 72-24 שעות לפני הסיטואציה שאת רוצה להתכונן אליה.

אני לא יודעת מה הסיטואציה שאת רוצה להיערך לקראתה. אבל מניסיוני כשמדובר בהליך רפואי או בשיחה עם אדם אחר, מספיקה שיחה אחת.

יכולה לשתף אותך שאני בעצמי נעזרתי בכלי CLEARWAY בכל פעם אחרי הלידה השקטה לפני אירועים שהפחידו, הלחיצו או בלבלו אותי. לדוגמא: נעזרתי בו לפני ניתוח בהרדמה מלאה שעברתי באותו בי”ח שבו עברתי את הלידה השקטה, כמעט חצי שנה אחרי וזה עזר לי להצליח לישון בלילה לפני הניתוח, ולהיות יחסית נינוחה בהליך האשפוז. לפני הCLEARWAY פשוט הייתי בחרדה נוראית ודמיינתי איך אני מתה.

יחד עם זאת, חשוב לי לציין שיהיו מקרים שיצריכו יותר משיחה אחת. במידה ואת מתלבטת לגבי נושא השיחה  והמורכבות את מוזמנת ליצור איתי קשר. 

כן. אני עורכת שיחות הכנה כאלה ללא תשלום.

השיחה אינה תחליף לייעוץ רפואי ומטרתה להכין אותך לתפקד בסיטואציה עצמה בצורה נינוחה עד כמה שאפשר.

אנא צרי איתי קשר דרך הוואטסאפ וצייני שם שמדובר בשיחת הכנה לפני סיום הריון ואצור איתך קשר בהקדם האפשרי. את יכולה גם ללחוץ כאן.

אפשר למצוא עוד מידע על תהליכים ומחירים בעמוד הזה

מדריך חזרה לעבודה לאחר לידה שקטה

איך חוזרים לחיים לאחר לידה שקטה?

במדריך תמצאו את הסיפור האישי שלי, מדריך לאפיון תסמינים לחרדה לחזור לשגרת היומיום, וכמובן – איך אפשר להתמודד עם זה.

השאירו פרטים כאן, ותוך כמה דקות המדריך יגיע אליכם.

לפתיחת צ'אט
כיף שפנית אליי
איך אוכל לעזור?